Aktívna komunita s Nadáciou Orange a Bystrinami 2024

Prítomnosť v komunitách a dlhodobá práca s nimi je podľa odborníkov kľúčová pri obnove dôvery v demokraciu, ktorá je podľa najnovších prieskumov GLOBSEC kriticky nízka. Gramotnosť v práci s technológiami, komunitný rozvoj, inklúzia a duševná spokojnosť sú identifikované ako kritické oblasti pre znižovanie radikalizácie, dôveru v spoločnostiach, ktorá priamo súvisí so stabilitou a ekonomickým úspechom krajín.  

Kultúrno-kreatívne centrá sú prirodzenými hubmi inovácií, podnikavosti, rozvoja, kultúry a prepájania v mestách. Prechádzajú však zložitou situáciou. Spoločenské udalosti signifikantným spôsobom zasiahli do ich činnosti. Boli to najmä príchod ľudí utekajúcim pred vojnou na Ukrajine, pre ktorých sa centrá stali útočiskom, zvyšovanie cien, predovšetkým energií, čo znamenalo aj vyššie výdavky centier, či nižšia návštevnosť podujatí. Preto sa v druhom ročníku rozvojového programu Aktívna komunita centrá venovali budovaniu ekosystému partnerov, fundraisingu, či podnikateľským plánom. 

Odborníci zdôrazňujú obrovské rozdiely medzi veľkými mestami a ostatnými regiónmi na Slovensku. Podpora komunitného rozvoja a dôležitých spoločenských tém je dôležitá naprieč celým územím. Nadácia Orange vytvorila s Bystrinami a so zástupcami siete Aténa špeciálny program Aktívna komunita. V roku 2023 pokračuje jeho tretím ročníkom. 

Do prvého ročníka Aktívnej komunity s Nadáciou Orange bolo vybratých 5 kultúrno-kreatívnych centier. V druhom ročníku pokračovalo 8 kultúrno-kreatívnych centier. 

Cieľom programu je rozvíjať a rozširovať príležitosti vzdelávania sa, prepájania komunity, kultúrneho vyžitia a sebarealizácie ľudí v menším mestách na Slovensku prostredníctvom posilnenia a stabilizácie existujúcich kultúrno–kreatívnych centier v regiónoch. Spoluprácou s Nadáciou Orange budú centrá v rámci svojej činnosti rozvíjať témy digitálnej gramotnosti, bezpečného používania digitálnych technológií a komunitného rozvoja. 

Grantový a rozvojový program poskytuje vybraným centrám: 

  • finančnú podporu s cieľom inštitucionálnej stability,  
  • rozvojový leadership program pre posilnenie personálnych kapacít a udržateľnosti,  
  • rozšírenie programu centier o strategické témy Nadácie Orange – digitálna inklúzia – digitálne zručnosti a internetová bezpečnosť.  

Tretí ročník programu je určený pre 8 vybraných centier, ktoré absolvovali prvý a druhý ročník rozvojového leadership programu s Bystrinami a centier, ktoré s Nadáciou Orange spolupracujú dlhodobo: 

  • Bona Fide, o.z. – Tabačka Kulturfabrik Košice 
  • Diera do sveta – Kultúrne centrum Diera do sveta, Liptovský Mikuláš 
  • Different– občianske združenie – BAŠTA – kultúrno-komunitné centrum, Bardejov 
  • Iniciatíva ARTA, o.z. – Kultúrno-kreatívne centrum Arta, Piešťany 
  • Nadácia Cvernovka – Nová Cvernovka, Bratislava 
  • Občianske združenie Presahy – Lýceum, Modra 
  • Truc Sphérique – Stanica Žilina – Záriečie a Nová synagóga, Žilina 
  • Záhrada – centrum nezávislej kultúry, n.o. – Kultúrne centrum Záhrada, Banská Bystrica 

Na podporu ich projektov v rámci tretieho ročníka sme vyčlenili celkovo 104 000 EUR. Po splnení požadovaných formálnych kritérií boli predložené projekty detailne posudzované Zuzanou Thullnerovou, riaditeľkou Centra pre filantropiu a Beou Ertl, špecialistka spoločenskej zodpovednosti pre Orange Slovensko,  Ungvölgyi, správkyňou Nadácie Orange. Prísediacou poradkyňou hodnotenia bola Andrea Ungvölgyi, správkyňa Nadácie Orange. 

V zmysle výzvy bola centrám vo februári 2024 prerozdelená celková suma 98 000 EUR. 

Výsledky 3. ročníka programu nájdete tu. 

pdf

Aktívna komunita - výzva (191.00 KB)

file_download
xlsx

Výsledky 2.ročníka (27.20 KB)

file_download

Podporené projekty

Záhrada – Centrum nezávislej kultúry
Diera do sveta
Kultúrno-kreatívne centrum Lýceum
Nová Cvernovka
Živá knižnica Zistiť viac
Bona Fide
Kultúrno-komunitné centrum Bašta
Truc sphérique
Stanica Žilina - Záriečie a Nová synagóga Žilina Zistiť viac
Zdieľajte dobrú správu